Nová legislatíva pre kvalitu obstarávania v zdravotníctve
Bratislava, 17.4.2016
Nová legislatíva prináša pozitíva pre kvalitu verejného obstarávania v zdravotníctve
Ďalšiemu zlepšeniu efektivity verejného obstarávania môže pomôcť korektnejšie nastavenie kritérií, ktoré umožňuje legislatíva (Zákon o verejnom obstarávaní) vstupujúca do platnosti 18. apríla 2016. Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED podporuje všetky kroky, ktoré vedú k transparentnejšiemu trhu a tým ku kvalitnejšej starostlivosti o pacienta.
Verejné obstarávanie v slovenskom zdravotníctve patrí dlhodobo k najkritizovanejším, tak domácimi, ako aj medzinárodnými inštitúciami, vrátane OECD. Tieto Slovensku vyčítajú najmä nekoordináciu medzi inštitúciami, zle nastavené postupy, nízku vymožiteľnosť práva a neefektivitu. Nový zákon prichádza s úpravami, ktoré umožňujú presnejšie nastavenie práve tých kritérií, ktoré zohľadňujú transparentnosť výberového konania, ktorého výsledkom musí byť najmä kvalitnejšia starostlivosť o pacienta. Zákon o verejnom obstarávaní 343/2015 Z.z. schválila Národná rada SR v novembri 2015 a nadobudne účinnosť 18. apríla 2016.1
Pacient a jeho cena
Systém verejného obstarávania zavádza povinnosť vo verejnom sektore nakupovať podľa transparentných pravidiel, v ktorých si obstarávateľ môže zadefinovať svoje potreby a vyhľadávať tovary a služby podľa kritérií nastavených na kvalitu starostlivosti o pacienta.
Snaha tlačiť zdravotnícke zariadenia a ich nákupy do systému vyhlasovania obstarávaní podľa kritéria najnižšej ceny v minulosti bola v rozpore s principiálnym poslaním zdravotníctva: poskytovať pacientom podľa možnosti čo najlepšiu dostupnú zdravotnú starostlivosť. V mnohých prípadoch najnižšia cena prinášala do zdravotníckeho systému produkty veľmi nízkej kvality, ktoré v konečnom dôsledku znižovali kvalitu liečby, či mohli dokonca ohrozovať zdravie pacienta. Pri nákupe najlacnejších produktov dochádzalo k tomu, že pacienti dostávali náplasti, ktoré nelepia, plienky ktoré pretekajú či kanyly, ktoré sú nepružné, nekvalitné a môžu byť zdrojom zápalov.
„Zapájame sa do verejnej diskusie a otvárame otázky transparentného referencovania, vzdelávame v oblasti problematiky kvality, ceny i etických princípov. Zodpovedné verejné obstarávanie v zdravotníctve je jednou z kľúčových tém agendy SK MED,“ hovorí Linda Bologna, riaditeľka SKMED. „Sme signatármi MedTech Európskeho etického kódexu, ktorý prekračuje rámec európskeho i slovenského zákonodarstva a smeruje k samoregulácii odvetvia smerom k otvorenému, prehľadnému a čestnému podnikaniu.“
Nová legislatíva
Smernica EÚ pre verejné obstarávanie, ktorú prijal vo februári 2014 Európsky parlament2, sa zameriava na verejné zákazky a kladie si za cieľ zlepšiť verejné obstarávania tým, že podporuje kvalitu a inovácie pri zohľadnení dlhodobejších nákladov, environmentálnych a sociálnych faktorov. Podľa tejto smernice, ktorá slúžila aj ako podklad pre zmeny v slovenskom zákonodarstve, majú verejní obstarávatelia využívať flexibilné postupy a väčšiu interakciu s trhom smerom k dôležitosti definovať nie cenu, ale pomer kvality a ceny, čo umožňuje lepšie zhodnocovať verejné financie.
„Súčasná do platnosti vstupujúca legislatíva, t.j. nový Zákon o verejnom obstarávaní umožňuje, aby obstarávatelia požadovali aj kvalitu, nielen najnižšiu cenu,“ hovorí Bologna. „Našim záujmom je upozorňovať na fakt, že najnižšia cena nemusí byť pri nákupe zdravotníckeho materiálu a najmä ŠZM aj tou najlacnejšou a už vôbec nie pre pacienta najvýhodnejšou. Nekvalita a lacnota sa odráža na starostlivosti o pacienta, pričom môže byť aj život ohrozujúca. Vďaka modernému a inovatívnemu prístupu sa filozofia verejného obstarávania mení v prospech pacienta a starostlivosti o neho. Treba ju rozumne dodržiavať.“
Comments are closed